26 Ağustos 2011 Cuma

gazete yok! çünkü asansör yok! bir büyük şehir hikayesi..

Bir rüzgar esti. İstanbul'daydım. Çukurcuma, külünkoğlu apartmanı. 5 numara (5. kat, her katta 22 basamak, girişte de 2, toplam112.) aylardan ekim, hava serin.
güneş doğmuş. hala yataktayım. yanım boş, sevgilim yok. Aslı'nın mırıltısı geliyor mutfaktan. az sonra bana seslenecek 'hadi kuzum kahvaltıya'. sessizce oturacağız masada.
ben sofrayı toplarken, Aslı cam kenarına oturup sigarasını yakacak..
gazete yok! çünkü asansör yok!
evden çıkış o çıkış, tüm gün sokaktayız. aynı rüzgarı akşamüstü de duyuyorum.
ısınmak için kazak yerine bir şişe şarap alıyoruz.
müzik hiç susmuyor burda. sabaha karşı şarabın etkisi geçtiğinde yine aynı şehir kokan rüzgar odamda..
bazen köyümü özlüyordum, evet, sonra yine aslı'nın sesi; 'bu şarkıyı senin için çalıyorum'
öyle bir rüzgar işte..
kapıdaki seramik çiçek, babaannemin porselen çay takımı, turuncu mika tabaklar, mutfak binbir tane baharat şişesiyle bir cadının oyun odası gibi.
bu ışıklı evin ışıklı odaları var, beyaz yağlı boyalı ahşap yerleri, duvarlarında çiçekli elbiseleri, kapılarda rengarenk dua bayrakları, antika dolabın üzerinde dostların ve köyün fotoğrafları, camın önünde minik berjerleri ve yün sepeti var..
evin ruhu, o serin rüzgarla beraber bizi de alıyor, hem şükürler ediyoruz, hem dilekler diliyoruz..

hep ekim olsa,
hep yürüsek,
hep esse o rüzgar,
ve dalgalansa dua bayrakları..


2 yorum:

burcu dedi ki...

Merhaba Gezin,
Blogunu gezdim seramiklerin harika, ellerine sağlık. hele gümşlükte seramik yapmak ayrı bir tattır diye düşünüyorum, belki atölyeden de kareler paylaşırsın...
ben amatör olarak seramik ile uğraşıyorum. kısa aralıklarla da olsa çamura dokunmaya bayılıyorum. bu postundaki tabakların harika. önce çamurun cinsini merak ettim. sanıyorum şamotlu çamur. yusufçukları oksitle mi boyadın yoksa sır altı-üstü kalemleri var onlarla mı. ben daha bu kalemleri denemedim ama en kısa zamanda alıp demeyi düşünüyorum. en sonuncusu olarak şeffaf sır atılmış gibi durmuyor ama fotoğraf yanıltıyor olabilir. biliyorum çok teknik sorular sordum, bir profesyonel olarak paylaşmak istemezsen anlayışla karşılarım. ben amatör ruhlu biri olarak kendime yeni çözüm önerileri arıyorum seramikle alakalı:) umarım güzel gümüşlükte atölyeni ziyaret etme, limonda senin masalarının üzerinde keyifli vakit geçirme imkanım olur:) Sevgiler Burcu...

Gezin Kurtaran dedi ki...

sevgılı burcu
pardon, cok gec gormusum mesajını
evet samotlu camur bu
yusufcuklar siyah sıraltı
sır yok,
su durumda kullanıslı degıl, ama guzel ;)
atolyeye, gumusluge her zaman beklerım
sevgıler